Loading...

Troia Atı Efsanesi

Troia Atı Efsanesi
Troia Atı Efsanesi
20 Eylül 2020

Troia Vakfı olarak bir yazı dizisi şeklinde Troia Atı Efsanesi ve bu efsaneden etkilenerek yapılmış betimlemeleri anlatacağız. Troia Atı Efsanesi yazısından sonra diğer yazılar Troia Atı I, II, III… şeklinde devam edecektir. Seriyi bozmadan okumanız dileğiyle. İyi okumalar.

TROİA ATI EFSANESİ VE TARİH BOYUNCA TROİA ATI BETİMLEMELERİ
Troia Atı Efsanesi:

Troia kuşatmasının sürdüğü on yıla son veren ünlü oyun. Akhaların en akıllı savaşçısı Odysseus on yıldır aşılamayan Troia surlarını aşmak için bir hile bulmuştur. Bu hile, ahşap bir at yapmak ve bunun içine asker saklayarak Troialılara ve Tanrıça Athena’ya bir armağan gibi bırakıp geri çekilmektir. Bu fikir Akhalar tarafından kabul edilir ve Epeius tarafından tahta at inşa edilir. İçine Odysseus ile birlikte en iyi Akha savaşçıları konur. Büyük, içi boş bir yapıydı, bir tarafında kapaklı bir kapı, diğer tarafında ithaf niteliğinde bir yazıt vardı. Efsanenin farklı versiyonlarına göre, atın içinde saklanan savaşçıların sayısı “üç bin” den “yirmi üç”e kadar değişiyor. Fakat en küçük rakam olan “yirmi üç” sayısı daha makul bir sayıdır. Bu durum aslında uzun, zahmetli ve sayısız dini düşünceyle çevriliydi; başlangıçta gizli bir savaş silahı olacak olan şey, aynı zamanda tanrıça Athena’ya bir sunuydu. Bu nedenle de her bir kalası özenle Kaz Dağı’ndan getirilen köknar ağaçlarından yapılıyordu (Bu konuyu farklı bir yazıyla sizlerle paylaşacağız).
Atın inşası bittikten sonra ise Ordu, Tenedos (Bozcaada) arkasına saklanmıştır. Oyunun tam başarısı, Akhaların, Troialıları kuşatmayı kaldırdıklarına inandırma becerisine bağlıydı. Akhalar, ordularının tamamen geri çekilmesini simüle edeceklerdi. Bunun için kamplarını ve ekipmanlarını yaktılar ve gemilerine binerek çekildiler. Atın yanında nöbetçi bırakılan ve Troialıları ikna etmesi için görevlendirilen Sinon, Priamos’a götürülür ve bütün hünerlerini göstererek Priamos’u ikna eder. Tahta atın Tanrıça Athena için yapılmış bir sunak olduğunu, o nedenle bu kadar büyük yapıldığını ve içeri alınmaması durumunda Tanrıça Athena’nın Troialılara yeni felaketler getireceğini ve kendisinin de Akhalar tarafından kurban seçildiğini, karanlıktan yararlanarak kaçtığını ve bu nedenle Troialılardan yana konuştuğuna kralı ikna eder.
Bu duruma Rahip Laokoon ve Priamos’un kızı bilici Kasandra inanmazlar. Sinon’a inanılmaması gerektiğini ve atın yakılmasını öneren rahip Laokoon, Poseidon tarafından denizden gönderilen iki büyük yılan tarafından iki oğlu ile birlikte öldürülür. Troialılar bu olaydan sonra, zaten biliciliği Apollon tarafından geri alınan Kasandra’nın da söylediklerini dinlemezler. Kentin batı kapısı genişletilir ve at içeri alınır.
Sonunda Troialılara göre savaş bitmiştir. İçkiler içilir, eğlenceler yapılır. Gece yarısı herkes uyurken, Odysseus ve askerleri atın içinden çıkarlar ve nöbetçileri öldürürler. Sinon tarafından verilen işaretle Troia’ya yaklaşan Akhalar’a kapılar açılır. İçeri giren Akhalar büyük bir katliam yaparak Troia Kenti’nin yakarlar.